Jak często należy czyścić przewody kominowe?

czyszczenie kominów

Raz do roku należy zrobić przegląd przewodów kominowych, a ich czyszczenie powinno się wykonywać kilka razy w roku niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa.

Przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych — dlaczego to ważne?

Coroczne przeglądy i regularne czyszczenie przewodów kominowych jest ważne ze względów bezpieczeństwa. Bagatelizowanie tych kwestii może zakończyć się tragicznie — zatruciem lub zaczadzeniem mieszkańców. Do przeprowadzenia tych czynności konieczna jest nie tylko wiedza i doświadczenie, ale również odpowiedni sprzęt, dlatego też warto zlecić prace profesjonalnym kominiarzom.

Czyszczenie kominów jest niezbędne w celu usunięcia wszystkich zanieczyszczeń z przewodów spalinowych i dymowych w obiektach, w których zachodzi proces spalania. Dzięki dokładnemu wyczyszczeniu poszczególnych elementów ciąg jest lepszy, zapobiega uszkodzeniu komina, do którego może dojść np. w wyniku zapalenia się sadzy w przewodach kominowych. Wszelkie awarie mogą prowadzić do poważnych awarii, a warto pamiętać, że naprawa komina wiąże się ze sporymi kosztami. Dodatkowo zanieczyszczony komin może być przyczyną złego spalania, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. W zanieczyszczonych przewodach z łatwością może powstawać śmiertelnie trujący czas. Jeśli więc ogrzewamy dom paliwem stałym, takim jak węgiel, koks, drewno, należy czyścić przewodu raz na kwartał, w przypadku gazu i oleju — raz na pół roku.

Kiedy należy sprawdzić przewody kominowe?

Przewodu kominowe warto sprawdzać przed sezonem grzewczym. Wówczas również zaleca się wykonanie czyszczenia. Zima nie jest najlepszym czasem na sprawdzanie kominów, ponieważ dachy pokryte są śniegiem. Ale to właśnie zimą dochodzi do najczęstszych awarii. Można im zapobiec, sprawdzając stan techniczny komina jeszcze przed sezonem grzewczym. Warto dodać, że czyszczenie przewodów w trudnych warunkach zimowych może nas kosztować znacznie więcej niż w okresie jesieni, ponieważ bardzo często do wykonania niezbędnych prac konieczne jest zamówienie podnośnika koszowego.