Obowiązki kominiarzy

Czym zajmują się współcześni kominiarze?

Zawód kominiarza cieszy się ogromnym szacunkiem od setek lat. Nic dziwnego — kominiarze dbają o nasze zdrowie i życie. Przede wszystkim dokonują kontroli przewodów kominowych oraz je czyszczą. O bezpieczeństwo użytkowania kominów obecnie dbają też wyspecjalizowane firmy, które zajmują się ich renowacją i uszczelnianiem przewodów kominowych, montażem wkładów, szlamowaniem i frezowaniem. Współczesne kominy wyglądają nieco inaczej niż ich starsze wersje, podobnie też ewoluowały wykonywane przez te firmy usługi. Czym dokładnie się zajmują?

Uszczelnianie kominów

Osoby zajmujące się kominami zapewniają bezpieczeństwo ich użytkowania. Naprawiają je, a w razie potrzeby – uszczelniają. Uszczelnianie komina polega na zapobieganiu sytuacji, w której z komina niekontrolowanie wydostają się do domu takie substancje jak np. dwutlenek węgla. Jeśli w domu zaczyna pękać tynk na ścianach, pojawiają się na nich ciemne plamy i czuć nieprzyjemne zapachy, prawdopodobnie oznacza to, że komin wymaga uszczelnienia. Zignorowanie tego może doprowadzić do tragedii: pożaru lub zatrucia się domowników. Dlatego w takim przypadku należy wezwać kominiarza, który oceni stan komina i określi zakres napraw, jakich on wymaga. Przez nieszczelności w kominie może też po prostu wydobywać się dym, który znacząco uprzykrza życie domownikom.

Frezowanie i montowanie wkładów

Wyspecjalizowane firmy oferują też frezowanie kominów i montaż wkładów kominowych. Frezowanie polega na poszerzaniu wewnętrznej części komina, czyli usunięciu z niego resztek sadzy czy drobnego gruzu. Zabieg ten nie jest uciążliwy dla domowników – frezu używa się tylko wewnątrz komina, do domu nie dostaje się więc brud. Gdy komin jest odpowiednio szeroki, można zamontować w nim wkład kominowy, aby go uszczelnić. Przepisy polskiego prawa jasno określają, kiedy jest on niezbędny. Na rynku dostępne są różne rodzaje wkładów. Wszystkie mają jedno zadanie – bezpiecznie odprowadzać spaliny z domu. Na szczycie wkładu kominowego często można zauważyć charakterystyczny daszek lub „strażaka”, które zabezpieczają wkład przed zjawiskami pogodowymi. Regularne wizyty kominiarzy są konieczne. Okresowe kontrole są kwestią nie tylko zdrowego rozsądku, ale także przepisów prawa (ustawa Prawo Budowlane, art. 62). Kontroli wymagają stare domy, w których kominy były budowane w prostych technologiach, ale także i nowe budynki. Często bowiem zdarza się, że mają źle wybudowane lub rozszczelnione kominy, a błędy te można wychwycić jeszcze na etapie budowy lub odbioru obiektu.

 

 

 

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *