Szlamowanie komina - obraz

Na czym polega szlamowanie komina?

Przewody kominowe w ciągu lat użytkowania niszczeją i stają się nieszczelne. To sprawia, że lokatorzy są narażenie na utratę zdrowia, a nawet życia przez zatrucie dwutlenkiem węgla. Dlatego właśnie regularne przeglądy kominiarskie są tak ważne. Dzięki nim można dokonać napraw, zanim wydarzy się tragedia. Popularną naprawą komina jest jego uszczelnianie, które można wykonać na kilka sposobów.

Uszczelnianie komina

Kominy najczęściej uszczelnia się przez montaż specjalnych wkładów ze stali kwaso-żaroodpornej 1.4404. Zwykłe wkłady żaroodporne są tańsze, lecz używa się ich niezwykle rzadko, gdyż to o wiele gorszy jakościowo materiał. Alternatywną dla wkładu ze stali kwado-żaroodpornej może być wkład ceramiczny. Nie zawsze jednak możliwe jest prawidłowe umieszczenie wkładu w kominie. W przypadku pieców opalanych węglem lub drewnem można zastosować inną metodę uszczelnianiadoszczelnianie masą silikatową. Rozwiązanie to może być tańsze niż montaż wkładu lub podobne cenowo. Wszystko zależy od tego, jakiej masy zdecydujemy się użyć.

Masa do uszczelniania kominów

Tradycyjną masą silikatową uszczelnia się kominy, w których temperatura spalin przekracza 160°C. Obecnie dostępne na rynku są też nieco droższe masy premium, które są skuteczne w niższych temperaturach, a do tego są odporne na wilgoć i kondensat, na kwasy kominowe oraz wysokie temperatury. Do uszczelniania tą metodą potrzebna jest specjalna maszyna, którą ustawia się na kominie. Pracę rozpoczyna się od oczyszczenia komina z większych zanieczyszczeń, takich jak kawałki zaprawy, cegieł czy sadzy. Następnie do komina wprowadza się tłok. Masę do uszczelniania kominów wlewa się od góry i stopniowo wciera, wyciągając tłok. Masa dokładnie wypełnia wszelkie nieszczelności, a po wyschnięciu (trwa to około doby) tworzy twardą warstwę. Szybkość podnoszenia zależna jest od przekroju komina i jest struktury. W przypadku bardzo zużytych kominów proces może być powtarzany kilkukrotnie. Przewód po szlamowaniu ma w środku równe, jednolite ścianki, a jego średnica zmniejszą się tylko ok. 4 milimetry (masa znacząco nie zawęża średnicy przewodu kominowego). Nie jest to więc proces bardzo inwazyjny. Masa do uszczelniania od naszego dostawcy cechuje się ponadto dobrą przyczepnością, dużą wydajnością i przede wszystkim – dokładnym wypełnianiem nawet dużych ubytków. Jest też odporna na ścieranie, działanie SO2 i cechuje się długą żywotnością. Szlamowanie komina warto zlecić doświadczonej, polecanej przez innych ekipie.

Wykonamy dla Ciebie szlamowanie komina.

Jeżeli chcesz, żebyśmy uszczelnili Twój komin, to zadzwoń 531-797-642 lub napisz na biuro@orell.pl

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *