Czyszczenie przewodów kominowych

Dlaczego regularne czyszczenie komina jest tak ważne?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej przewody kominowe i spalinowe (będące w użytku) powinny być regularnie kontrolowane oraz oczyszczane. Jednak w wielu przypadkach, w tym szczególnie wśród osób mieszkających w domach jednorodzinnych, świadomość tego obowiązku jest niewielka lub z różnych innych przyczyn kontrole są wykonywane są zbyt rzadko albo też pomija się je w ogóle. Takie postępowanie może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji, a czasem grozi również pożarem domu lub podtruciem mieszkańców.

 

Coroczne kontrole i usuwanie zanieczyszczeń

Według prawa właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych są zobowiązani do przeprowadzania przynajmniej raz w roku kontroli stanu technicznego instalacji gazowych i przewodów kominowych. Warto zlecić ją doświadczonym i profesjonalnym kominiarzom, którzy sprawdzą, czy wszystkie elementy działają odpowiednio i czy palenie w kotle grzewczym nie będzie niosło za sobą żadnego zagrożenia. Bardzo istotne jest również pamiętanie o czyszczeniu kominów, aby proces spalania przebiegał bez żadnych zakłóceń. Częstotliwość usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych jest zależna od tego, jakim paliwem zasilamy nasz piec. Jeśli opalamy paliwem stałym takim jak węgiel lub drewno, to komin musi być czyszczony co najmniej cztery razy w roku. Natomiast w przypadku używania kotłów na gaz lub paliwo płynne wystarczy przeprowadzać czyszczenie dwa razy w roku. Pamiętajmy także, by przynajmniej raz w roku usuwać także wszelkie zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych, co zapewni w nich swobodny przepływ powietrza.

Nieoczyszczony komin, pełen smoły i łatwopalnej sadzy, może w bardzo szybki i nagły sposób ulec zapaleniu się, co doprowadza do zadymienia całego wnętrza mieszkania, a niejednokrotnie również do jego pożaru. Dlatego gdy tylko zauważymy, że przewody kominowe nie działają odpowiednio i zaczynają się zapychać, najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie kominiarza, aby zajął się ich dokładnym oczyszczeniem.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *